Pomlouváte rádi? Pozor na to, co by se Vám nemuselo vyplatit.
19. září 2021
I když si to málokdo přizná, každý sem tam utrousí drb o jiných lidech. V době internetu je navíc šíření pomluv mnohem jednodušší. Za obrazovkou si mnozí troufají i na věci, které by svému okolí do očí neřekli. Aniž by si to uvědomovali, často se tak vystavují nebezpečí trestního stíhání.
Různé studie předpokládají, že tématem až dvou třetin našich rozhovorů jsou nepřítomní jedinci. A to bez ohledu na fakt, zda se jedná o soukromý rozhovor mezi přáteli nebo s kolegy v kanceláři. Podle historických pramenů se tento způsob chování, které lze při překročení únosné míry kvalifikovat jako trestný čin, zrodil ve středověku. Tehdy se ženy z vesnice potkávaly při praní prádla a povídaly si o nejnovějších událostech. Právě v té době vzniklo i označení „praní špinavého prádla“.
Co nám pomluvy přinášejí?
Na první pohled se zdá, že jde o to, co nám na dané osobě vadí. Jinými slovy, pomlouváme, protože jí závidíme úspěch, materiální věci, rodinné zázemí. Jenže skutečným důvodem je fakt, že si potřebujeme utvrdit naše normy a hodnoty. A i když to není hezké, pomlouvání přináší i pocit sounáležitosti.
Duševní hygiena? Pozor na dávkování
Když si postěžujeme kolegům v práci, že si nerozumíme se šéfem, lze to brát jako určitý způsob duševní hygieny. Potřebujeme se vypovídat a čekáme povzbuzení, možná i pár rad, jak s vedoucím vycházet lépe. Stejně jako v ostatních případech, je i tohle otázka správného dávkování. Příliš razantní stěžování totiž může přerůst až ve škodlivou pomluvu. K nalezení vhodné míry lze použít tři otázky, odvozené od Testu tří, jehož autorem je řecký filozof Sokrates:
1, Je pravda to, co chcete říci?
2, Je na tom, co chcete říci, něco dobrého?
3, Je opravdu nutné to říkat?
Kdybyste si před pomlouváním poctivě odpověděli na všechny tři otázky, pravděpodobně byste neměli o čem mluvit. Obzvlášť, když ještě přidáte dotaz: Líbilo by se mi, kdyby o mně říkali to samé?
Přenos informací
Zejména v dnešní době bychom měli s informacemi zacházet velmi opatrně. Platí to nejenom v případě, kdy sdělujeme druhým své dojmy, zkušenosti a názory na druhé, ale také v situaci, kdy nám někdo svěří informaci a my ji pustíme dál. Mezi kolegy se na pikantní historky v určité chvíli zapomene. Ovšem v případě, že se rozhodnete svěřit sociálním sítím, začnou žít svým vlastním životem napořád.
Téma k hovoru
Pro některé lidi jsou drby příležitostí k zavedení rozhovoru. Vlastně si ani neuvědomují, že dělají něco špatně, protože pomlouvání je bráno jako nutné zlo a ještě stále málo lidí nachází odvahu se vůči němu bránit. Abyste se vyhnuli svádění k pomluvám, zkuste metodu small talking, jak o ní píše Trendista.cz